صفحه اصلی مهاجرت آمریکا کنگره ایالات متحده آمریکا

کنگره ایالات متحده آمریکا

5 خواندن ثانیه
۴
0
988

کنگره ایالات متحده آمریکا,در این مطلب قصد داریم به معرفی کنگره آمریکا یا همان مرکز قدرت و قانونگذاری آمریکا متشکل از مجلس سنا و مجلس نمایندگان بپردازیم. خواندن مطلب کنگره ایالات متحده آمریکا مطمئنا برای افرادی که به تازگی به آمریکا مهاجرت کرده اند و یا قصد مهاجرت به آمریکا را دارند خالی از لطف نیست و با خواندن این متن اطلاعات در حوزه سیاسی کشور آمریکا به دست خواهند آورد. پس با پارس مهاجر همراه باشید .

کنگره ایالات متحده آمریکا
کنگره ایالات متحده آمریکا

کنگره ایالات متحده آمریکا

کنگره آمریکا، مرکز قدرت آمریکا و نیرویی سیاسی است که عمدتا ناشناخته و یا آمیخته با سوءتفاهم است. کنگره شاخه قانونگذاری دولت فدرال ایالات متحده است و متشکل از دو بخش است: مجلس سنا و مجلس نمایندگان. محل کنگره در ساختمان “کاپیتال” در واشنگتن دی سی است. ساختمان کنگره برفراز تپه کاپیتال در انتهای شرقی میدان ملی واشنگتن قرار دارد و ساختمان آن در سال ۱۸۰۰ به اتمام رسیده است. مانند ساختمانهای اصلی قوای مجریه و قضائیه، ساختمان کنگره هم دارای معماری نئو کلاسیک و با نمایی سفید رنگ است.

لاتاری

اعضای هر دو مجلس از طریق انتخابات مستقیم انتخاب می شوند، اما صندلیهایی که به هر دلیلی در میانه دوره مجلس خالی می شوند گاه تا انتخابات بعدی از طریق انتصاب های ایالتی پر می شوند. اعضای دو مجلس معمولا از اعضای دو حزب دموکرات و جمهوریخواه هستند و به ندرت برخی از آنها یا مستقل هستند و یا به دیگر احزاب کوچک تعلق دارند. حتما کاریکاتورها و طرحهای سیاسی از یک الاغ و فیل را در مورد شکل سیاسی آمریکا دیده اید؛ الاغ نماد حزب دموکرات و فیل نماد حزب جمهوریخواه است. این نمادها هردو منتسب به کاریکاتوریست معروف توماس نست در سالهای ۱۸۷۰می باشند. در سال ۱۸۲۸کاندیدای ریاست جمهوری، اندرو جکسون، به واسطه عقاید سیاسی اش مورد تمسخر روزنامه ها قرار گرفته بود و آنها از تصویر یا طرح یک قاطر برای تلاشهای انتخاباتی او استفاده می کردند. بعدها بر اثر استفاده متداول این طرح توسط مطبوعات و طنزپردازان، خر به نماد غیر رسمی حزب دموکرات تبدیل شد. در سال ۱۸۷۴ توماس نست در کاریکاتوری فیلی را کشید که نشانگر آرا حزب جمهوریخواه بود و از آن به بعد فیل به نماد غیر رسمی این حزب تبدیل شد.

اعضای مجلس نمایندگان “خانم نماینده” و “آقای نماینده” خوانده می شوند و نمایندگان مجلس سنا –فارغ از جنسیتشان- با عنوان “سناتور”. از نظر کلی اعضای مجلس سنا هم خانم و آقای نماینده هستند اما در عمل این عناوین را فقط برای اعضا مجلس نمایندگان استفاده می کنند. کنگره آمریکا دارای ۵۳۵ عضو دارای حق رای است که از آن میان ۱۰۰ تن از آنها سناتور و بقیه ۴۳۵ نمایندگان مجلس نمایندگان هستند.

مجلس نمایندگان (House of Representatives)

دوره خدمت نمایندگان این مجلس ۲ ساله است و هر نماینده وکیل مردم منطقه ای است. این نمایندگان از ۴۳۵ “منطقه کنگره ای” از سراسر کشور می آیند. هر ایالت بر اساس میزان جمعیتش به تعدادی از این مناطق کنگره ای ای تقسیم می شود. به عنوان مثال، ایالت کالیفرنیا ۵۳ نماینده دارد، در حالی که هفت ایالت ازجمله دلِـُـوِر و آلاسکا هر یک تنها یک نماینده دارند. هر یک از این نماینده ها ابتدا باید در انتخابات مقدماتی در منطقه خود پیروز شوند تا به عنوان کاندیدای حزبشان برای انتخابات سراسری معرفی شوند تا در آن انتخابات رقیب دموکرات یا جمهوریخواه خود را شکست دهند.

مجلس نمایندگان آمریکا
مجلس نمایندگان آمریکا

 

مجلس سنا (United States Senate

در مجلس سنا به جای اینکه هر ایالت بر اساس میزان جمعیتش نمایندگانی داشته باشد، ایالتها به طور مساوی هر یک دارای دو سناتور هستند. سناتورها همچنین به جای اینکه برای دوره های دو ساله انتخاب شوند هر شش سال یک بار انتخاب می شوند. اما دوره های آنها چنان تقسیم شده است که هر دو سال تقریبا یک سوم سناتورها انتخاب می شوند.

مجلس سنا
مجلس سنا

مجلس نمایندگان و سنا شرکایی مساوی در مراحل وضع قوانین هستند. هیچ قانونی بدون تایید هر دو مجلس تصویب نمی شود، اما قانون اساسی به هر یک از مجالس برخی اختیارات ویژه ای را داده است. مجلس سنا معاهدات بین المللی و منصوبان رئیس جمهور را تایید می کند. سناتورها همچنین در کمیسیونهای مختلفی عضویت دارند که بر امور عمومی و بسیاری از فعالیتهای دولت نظارت دارند. از طرفی دیگر مجلس نمایندگان باید مطرح کننده همه طرحهایی باشد که موجب افزایش درآمد کشور می شوند. مجلس نمایندگان علاوه بر این مبدا طرحهای مربوط به استیضاح ها است در حالی که مجلس سنا تصمیم نهایی را در مورد چنین طرحهایی می گیرد.

لاتاری ۲۰۱۸

به نظر می رسد هدف بنیانگذاران آمریکا و سیستم حکومتی آن از در نظر گرفتن دو مجلس برای قوه مقننه هم دقت وافر نمایندگان در مفاد تحت بررسی آنها بوده و هم اینکه این قوه به خوبی بتواند نمایندگی مردم آمریکا را به جای آورد. طرحی که در مجلس نمایندگان آمریکا ظرف یک یا دو روز به تصویب می رسد گاه هفته ها در مجلس سنا می ماند تا به تصویب برسد. دلیل این اختلاف در نمایندگان این دو مجلس است. همانطور که پیش از این گفتیم نمایندگان مجلس نمایندگان از حوزه های کوچک انتخابی با جمعیتی محدود انتخاب می شوند و در بررسی طرحها معمولا فقط نفع و صلاح مردم حوزه انتخابیه خود را باید در نظر بگیرند. اما سناتورها که در حقیقت نمایندگان کل ایالت هستند هم صلاح و منفعت مردم کل ایالت خود را باید در نظر بگیرند و هم صلاح کل کشور را.امیدواریم از مطلب کنگره ایالات متحده آمریکا استفاده کافی را برده باشید.

 • ثبت نام لاتاری 2019

  ثبت نام لاتاری 2019

  ثبت نام لاتاری 2019 آمریکا – اطلاعات کامل لاتاری ،راهنمای ثبت نام لاتاری 2019 یا هما…
 • ویزای سرمایه گذاری آمریکا eb5

  ویزای سرمایه گذاری آمریکا eb5

  ویزای سرمایه گذاری آمریکا eb5 یکی از راههای مهاجرت به آمریکا است. از طریق ویزای eb5 و سرما…
 • تحصیلات ابتدایی در آمریکا

  راهنمای تحصیل در مدارس آمریکا

  راهنمای تحصیل در مدارس آمریکا برای مهاجرین تازه وارد به کشور آمریکا. در این مطلب اطلاعاتی …
 • قوانین رانندگی در کالیفرنیا

  قوانین رانندگی در کالیفرنیا

  قوانین رانندگی در کالیفرنیا,در این مطلب آیین نامه رانندگی کالیفرنیا فارسی را می توانید مطا…
 • ویزای تحصیلی امریکا

  ویزای تحصیلی آمریکا

  ویزای تحصیلی آمریکا,اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکا,در این مطلب راهنمای ویزای دانشجویی آمریکا…
 • اردور و پیش غذاهای آمریکایی

  اردور و پیش غذاهای آمریکایی اردور یا همان پیش غذا (pish ghaza) یک بشقاب کوچک حاوی غذا و یا…
بارگذاری در آمریکا

دیدگاه بگذارید

avatar
حسن
مهمان

عالی بود تشکر میکنم

امید
مهمان

سلام عالی بود سپاس

Abdul latif sultani
مهمان

بسیار عالی مطلب را به نشر رسانیده اید تشکر از نشر این مطلب

رامین
مهمان

درود و سپاس برای نوشته خوب و گویای شما!

wpDiscuz