صفحه اصلی مهاجرت آسیا تحصیل در ژاپن از طریق بورس مونبوکاگاکوشو

تحصیل در ژاپن از طریق بورس مونبوکاگاکوشو

14 خواندن ثانیه
۱۳
0
2,083

تحصیل در ژاپن از طریق بورس مونبوکاگاکوشو یا بورس مونبوشو سفارت ژاپن یکی از روشهای تحصیل در کشور ژاپن هست که سفارت این کشور از طریق وزارت آموزش و پرورش، فرهنگ، تربیت بدنی ، علوم و تکنولوژی ژاپن (مونبوکاگاکوشو) برای دانش آموزان و دانشجویان علاقمند به تحصیل در ژاپن ،چهار مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا , کارشناسی , فوق دیپلم ,فوق دیپلم فنی و حرفه ای را ارائه کرده است . مقصود از این طرح، پرورش افراد مستعد در زمینه پیشرفت ایران و توسعه مناسبات دوستی بین ژاپن و ایران می باشد. در ادامه جزئیات  بورس مونبوشو را می توانید مطالعه نمایید . با پارس مهاجر همراه باشید .

تحصیل در ژاپن از طریق بورس مونبوکاگاکوشو
تحصیل در ژاپن از طریق بورس مونبوکاگاکوشو

 

تحصیل در ژاپن از طریق بورس مونبوکاگاکوشو

مونبوشو (مونبوکاگاکوشو) وزارت آموزش و پرورش، فرهنگ، تربیت بدنی ، علوم و تکنولوژی ژاپن برای  پرورش افراد مستعد در زمینه پیشرفت ایران و توسعه مناسبات دوستی بین ژاپن و ایران اقدام به ارائه بورسهای تحصیلی در مقاطع مختلفی تحصیلی کرده است . این مقاطع عبارتند از :

Research Student Scholarship (کارشناسی ارشد و دکترا)
Undergraduate Student Scholarship (کارشناسی)
College of Technology Scholarship ( فوق دیپلم)
Specialized Training College Students (فوق دیپلم فنی و حرفه ای)

افراد مشتاق می توانند برای مقاطع بالا اقدام نمایند . در ادامه می توانید  اطلاعات کامل در مورد هر مقطع را مطالعه نمایید.

بورس مقطع فوق دیپلم فنی حرفه ای

 

کالج سنشو
مدرک دیپلم این دوره فنی حرفه ای بوده و دوره آن دو سال می باشد که با زبان ژاپنی جمعا سه سال می باشد .


بورس مقطع فوق دیپلم

مقصود از تأسیس کالج‌های تکنولوژی در ژاپن، تربیت مهندسانی است که فارغ التحصیلان مدرسه راهنمائی هستند. مدت تحصیل در “کالج” پنج سال (پنج سال و نیم در کالج‌های کشتیرانی) می‌باشد (قبول شدگان بورس مونبوکاگاکوشو به عنوان دانشجوی سال سوم کالج پذیرفته می‌شوند). امروزه از کالج‌های ژاپن، ۵۴ کالج ملی-دولتی، ۵ کالج عمومی و ۳ کالج خصوصی می‌باشند. به فارغ التحصیلان کالج تکنولوژی مدرک “Associate” معادل با فوق دیپلم اعطاء می‌شود.
از کلاسهای معمولی کالج، ریاضیات و ریاضیات کاربردی، فیزیک و فیزیک کاربردی، شیمی، زبان ژاپنی و خارجی، جغرافیا، علوم سیاسی و اقتصادی، هنر و موسیقی، بهداشت و ورزش و غیره را می‌توان نام برد. هر کالج دارای سه تا پنج رشته از قبیل مهندسی مکانیک، برق، الکترونیک و کنترل، کامپیوتر و اطلاع رسانی، شیمی و ماده، معماری، شهرسازی، کشتی‌رانی و غیره می باشد. غالباً فارغ التحصیلان در زمینه صنعتی و فنی مشغول کار می‌شوند و بعضی در دوره پیشرفته کالج یا سال سوم دانشگاه پذیرفته می‌شوند. همانطور که روشن است، برای کسی که می‌خواهد به دوره فوق لیسانس برود و به تحقیق ادامه دهد، رفتن به کالج انتخاب مناسبی نمی‌باشد چرا که نسبت به دانشگاه احتیاج به زمان و تلاش بیشتری دارد.

تحصیل در ژاپن
تحصیل در ژاپن

بورس تحقیقات (کارشناسی ارشد و دکترا)

Research Students یا Kenkyu ryugakusei به ژاپنی، به دانشجویی اطلاق می‌شود که پس از اخذ لیسانس در کشور خود، به عنوان محقق در مقطع فوق لیسانس یا دکترا در دانشگاههای ژاپن، مشغول به تحصیل تخصصی باشد. توجه فرمائید پذیرفته شدگان در این دوره ابتدا به مدت یک یا دو سال به عنوان دانشجوی محقق به تحقیق پرداخته و پس از گذراندن امتحان ورودی به مقطع دکترا یا فوق لیسانس راه پیدا خواهند نمود. مدت اعطاء بورس به مدت زمان تحصیل در ژاپن بستگی دارد.

شرایط لازم برای تمدید بورس
در صورت پذیرفته شدن دانشجو از مرحله تحقیقاتی به دوره فوق لیسانس یا دکترا چنانچه به عنوان دانشجوی ممتاز شناخته شود مدت زمان بورس تمدید خواهد شد. شایان ذکر است که برای تمدید مدت بورس از دوره تحقیقات به دوره رسمی، شرایط زیر لازم است.در صورت ورود به دوره دکترا درزیرشاخه‌های علوم ریاضی،مهندسی، پزشکی: از بدو ورود به ژاپن و شروع دوره تحقیقات (شامل دوره تحصیل زبان ژاپنی) یک سال بیشتر نگذشته باشد.در صورت ورود به دوره دکترا در زیرشاخه‌های علوم انسانی، اجتماعی و هنر: از بدو ورود به ژاپن و شروع دوره تحقیقات (شامل دوره تحصیل زبان ژاپنی) دو سال نگذشته باشد.
در صورت ورود به دوره فوق لیسانس در زیرشاخه‌های علوم ریاضی،مهندسی، تجربی: از بدو ورود به ژاپن و شروع دوره تحقِقات( شامل دوره تحصیل زبان ژاپنی) دو سال نگذشته باشد.
توجه فرمائید علاوه بر شرایط بالا، در صورت شناخته شدن به عنوان دانشجوی ممتاز (از نظر نمرات و غیره) تمدید بورس میسر می باشد.
مدارک مورد نیاز برای درخواست بورس
لطفاً توجه فرمائید نقص مدرک قابل قبول نمی باشد. مدارک حتما تایپ شوند.نسخه دست نویس مورد قبول نمی باشد.تقاضا میشود پیش از ارسال ، مدارک را تکمیل سپس ارسال فرمایید. سفارت ژاپن پاسخگوی سؤالات شما پیرامون کامل بودن یا نبودن مدارک نخواهد بود.از هر مدرک سه نسخه لازم بوده که دو نسخه از آن کپی می باشد (بجز عکس و امضاء). در صورت ارسال فقط یک یا دو نسخه از مدارک به دلیل نقص مدرک ، مدارک شما قابل قبول نمی باشد. لذا حتما سه نسخه از هر مدرک ارسال نمایید و علاوه بر این سه نسخه، یک نسخه را نیز نزد خود نگه دارید.

دانشگاههای کشور ژاپن
دانشگاههای کشور ژاپن

مدارک لازم بورس فوق دیپلم و فنی حرفه ای

فرم اصلی: بر روی هر دو نسخه یک قطعه عکس چسبانده و صفحه آخر(محل امضاء) را امضاء نمایید. فرمها حتما باید تایپ شوند. نسخه دست نویس مورد قبول نمی باشد. عکس می‌باید در شش ماهه اخیر گرفته شده باشد. پشت عکسها اسم و خود را بنویسید سپس به فرم بچسبانید.
کپی ترجمه رسمی ریز نمرات سه سال آخر دبیرستان . ریز نمرات بدون مهر رسمی دبیرستان از درجه اعتبار ساقط می باشد. معدل کل دیپلم دبیرستان باید ۱۷ به بالا باشد. ترجمه رسمی میبایست در ۶ ماه اخیر صادر شده باشد.
معرفی‌نامه از استاد راهنما یا مدیر مدرسه (دبیرستان ) که اخیراً در آن تحصیل کرده‌اید.معرفی نامه بدون مهر مدرسه فاقد اعتبار می باشد. فقط امضای معلم مدرسه کفایت نمی کند. معرفی‌نامه از اشخاص دیگر نظیر فامیل، دوست و غیره به هیچ عنوان قابل قبول نمی‌باشد. فرم معرفی‌نامه را از لینک زیر دریافت نمائید. از پذیرفتن معرفینامه به غیر از فرمت سفارت معذور می باشیم. از استاد خود بخواهید قبل از مهر و موم کردن پاکت از فرم ۱ نسخه کپی گرفته و سپس داخل پاکت قرار دهند.
شرایط سنی: در ارتباط با شرایط سنی لطفا به قسمت توضیحات مهم در مورد بورس تحصیلی که به زبان انگلیسی در ذیل عنوان شده است مراجعه فرمایید.
گواهی پزشک: فرم گواهی پزشک در لینکهای زیر موجود می باشد. فرم را نزد پزشک معتمد خود که دارای نظام پزشکی می باشد ببرید تا پر نمایند. از ارائه آزمایشات یا مواردی به جز فرم مذکور خودداری نمایید. فرم گواهی پزشک نیازی به تایپ شدن ندارد. پزشک معتمد میتواند فرم را با دست پر نماید.
گواهی فارغ التحصیلی دبیرستان: ترجمه رسمی مدرک دیپلم
گواهی اشتغال به تحصیل (در صورتی که در دانشگاه مشغول به تحصیل هستید.)
فرم قبولی در کنکور سراسری ایران که در زیر موجود می باشد.


مدارک لازم بورس کارشناسی تحصیل در ژاپن

 • فرم اصلی: بر روی هر دو نسخه یک قطعه عکس چسبانده و صفحه آخر(محل امضاء) را امضاء نمایید. فرمها حتما باید تایپ شوند. نسخه دست نویس مورد قبول نمی باشد. عکس می‌باید در شش ماهه اخیر گرفته شده باشد. پشت عکسها اسم و خود را بنویسید سپس به فرم بچسبانید.
 • فرم پیوست (Annex ): روی این فرم هم یک قطعه عکس بچسبانید. این فرم باید فقط توسط داوطلبانی تکمیل گردد که مایلند مستقیماً به دانشگاه راه یابند. ورود مستقیم به دانشگاه (یعنی بدون گذراندن دوره تحصیلی زبان ژاپنی) در صورت نیاز نداشتن به یاد گیری زبان ژاپنی (به علت داشتن تسلط به زبان ژاپنی یا غیره) امکان پذیر خواهد بود.
 • کپی ترجمه رسمی ریز نمرات سه سال آخر دبیرستان و پیش دانشگاهی . ریز نمرات بدون مهر رسمی دبیرستان از درجه اعتبار ساقط می باشد. معدل کل دیپلم دبیرستان و معدل پیش دانشگاهی باید ۱۷ به بالا باشد. ترجمه رسمی میبایست در ۶ ماه اخیر صادر شده باشد.
 • معرفی‌نامه از استاد راهنما یا مدیر مدرسه (دبیرستان یا دانشگاه) که اخیراً در آن تحصیل کرده‌اید.معرفی نامه بدون مهر مدرسه فاقد اعتبار می باشد. فقط امضای معلم مدرسه کفایت نمی کند. معرفی‌نامه از اشخاص دیگر نظیر فامیل، دوست و غیره به هیچ عنوان قابل قبول نمی‌باشد. فرم معرفی‌نامه را از لینک زیر دریافت نمائید. از پذیرفتن معرفینامه به غیر از فرمت سفارت معذور می باشیم. از استاد خود بخواهید قبل از مهر و موم کردن پاکت از فرم ۱ نسخه کپی گرفته و سپس داخل پاکت قرار دهند.
 • شرایط سنی: در ارتباط با شرایط سنی لطفا به قسمت توضیحات مهم در مورد بورس تحصیلی که به زبان انگلیسی در ذیل عنوان شده است مراجعه فرمایید.
 • گواهی پزشک: فرم گواهی پزشک در لینکهای زیر موجود می باشد. فرم را نزد پزشک معتمد خود که دارای نظام پزشکی می باشد ببرید تا پر نمایند. از ارائه آزمایشات یا مواردی به جز فرم مذکور خودداری نمایید. فرم گواهی پزشک نیازی به تایپ شدن ندارد. پزشک معتمد میتواند فرم را با دست پر نماید.
 • گواهی فارغ التحصیلی دبیرستان و پیش‌دانشگاهی:  ترجمه رسمی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • گواهی اشتغال به تحصیل (در صورتی که در دانشگاه مشغول به تحصیل هستید.)
 • فرم قبولی در کنکور سراسری ایران که در زیر موجود می باشد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست بورس کارشناسی ارشد و دکترا

 • فرم اصلی: روی هر یک از ۳ برگ فرم یک قطعه عکس بچسبانید و حتماً در صفحه آخر فرم(محل امضاء)  امضاء نمایید. فرمها باید تایپ شوند. نسخه دست نویس مورد قبول نمی باشد.عکس باید طی شش ماهه اخیر گرفته شده باشد. پشت عکسها اسم را بنویسید سپس به فرم بچسبانید. در قسمت شماره تماس حتماً شماره همراه خود را ذکر نمایید. اعداد را به لاتین مرقوم نمایید. فرمی که مربوط به دانشگاههای ژاپن می باشد باید به طور کامل تکمیل شود(فرم ضمیمه صفحه ۲) . حتی در صورتیکه پذیرشی دریافت نکرده اید، دانشگاه های مورد نظر خود را در این فرم ذکر نمائید.
 • ریز نمرات تمامی مقاطع لسیانس، فوق لیسانس و دکترا نیاز می باشد. ریز نمرات با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی صادر شده در ۶ ماهه اخیر ارائه گردد. ریز نمرات بدون مهر دانشگاه فاقد اعتبار می‌باشد. معدل نمرات تمامی مقاطع باید ۱۶ به بالا باشد.
 • معرفی‌نامه از استاد راهنما یا رئیس دانشگاه که اخیراً در آن تحصیل کرده‌اید.معرفی نامه بدون مهر دانشگاه فاقد اعتبار می باشد. فقط امضای استاد کفایت نمی کند . در صورتیکه دانشگاه این فرم را مهر نکند، علاوه بر این معرفی‌نامه که استاد امضا نموده است، معرفی نامه دیگری با سربرگ دانشگاه و با مهر دانشگاه به همراه معرفی نامه استاد راهنما به سفارت ارائه گردد. از اشخاص دیگر نظیر فامیل، دوست و غیره به هیچ عنوان قابل قبول نمی باشد. فرم معرفی‌نامه را در قسمت پایین این صفحه دریافت نمائید و فرمی غیر از این قابل قبول نیست. معرفی نامه در فرمتهای مختلف  به غیر از فرمت سفارت، به هیچ عنوان قابل قبول نمی باشد.  معرفی‌نامه باید توسط یکی از اساتید راهنما یا ریاست دانشکده پر شده و پاکت آن مهر و موم شود. از استاد خود بخواهید قبل از مهر و موم کردن پاکت از فرم ۲ نسخه کپی گرفته و سپس داخل پاکت قرار دهند.
 • معرفی‌نامه از کارفرما یا مقام بالاتر در محل کار: (در صورتی که در جایی استخدام شده‌اید).
 • شرایط سنی: در ارتباط با شرایط سنی لطفا به قسمت توضیحات مهم در مورد بورس تحصیلی که به زبان انگلیسی در ذیل عنوان شده است مراجعه فرمایید.
 • گواهی پزشک: فرم گواهی پزشک در لینکهای زیر موجود می باشد. فرم مذکور را نزد پزشک معتمد خود که دارای نظام پزشکی می باشد برده تا پر نمایند.از ارائه آزمایشات یا مواردی به جز فرم مذکور خودداری نمایید.فرم گواهی پزشک نیازی به تایپ شدن ندارد. پزشک معتمد میتواند فرم را با دست پر نماید.
 • گواهی فارغ التحصیلی یا گواهی اعطاء مدرک: آخرین ترجمه رسمی مدرک فارغ التحصیلی خود را ارائه دهید.
 • خلاصه پایان‌نامه یا تز آخرین دوره تحصیلی، مقالات چاپ شده: از فرستادن نسخه کامل تز خودداری بفرمایید. همه مقالات را به زبان انگلیسی یا ژاپنی خلاصه نموده، به فهرست نوشته‌ها اضافه کنید. تنها در صورت تخصص هنر یا موسیقی، می توانید نوار کاست ضبط شده یا عکس اثر خود را اضافه کنید. فرستادن خود اثر لازم نیست.
 • ارائه لیستی از کنفرانسهایی که شرکت کرده اید یا مقالاتی که ارائه نموده اید. فرم در لینکهای پائین موجود می باشد.
 • فرم قبولی در کنکور سراسری ایران که در لینکهای زیر موجود می باشد.

قابل توجه متقاضیان محترم:
داوطلبان باید همه مدارک لازم را تکمیل کرده و قبل از اتمام مهلت مقرر شده به بخش فرهنگی سفارت تحویل نمایند. مدارکی که بعد زمان مقرر شده به سفارت ارائه شوند ، به هیچ عنوان قابل قبول نمی‌باشد.
لطفاً توجه بفرمائید که مدارک ناقص به هیچ عنوان قابل قبول نمی‌باشد. مدارک حتما تایپ شوند.نسخه دست نویس مورد قبول نمی باشد.قبل از فرستادن مدارک، حتماً شخصاً مدارک را تکمیل نمائید. سفارت ژاپن پاسخگوی سؤالات شما پیرامون کامل بودن یا نبودن مدارک ارسالی نخواهد بود.
از مدارک دو نسخه به سفارت تسلیم گردد. در صورت ارائه فقط یک نسخه از مدارک، به علت نقص مدرک امکان رد تقاضا وجود خواهد داشت. مدارک را به ترتیب بالا به دو سری دسته بندی کرده و به سفارت ارائه نمایید. از مدارک مذکور یک کپی نیز نزد خود نگه دارید.
تمامی مدارک رسمی از جمله دانشنامه، ریز نمرات ،‌گواهی اشتغال به تحصیل و گواهی موقت که به سفارت ارائه می نمایید باید ترجمه رسمی باشد به تائید وزارت دادگستری رسیده باشد. مدارکی که ارزش ترجمه رسمی ندارد قابل قبول نمی باشد. لطفاً در این مورد سوال نفرمایید.
سوالات دروس تخصصی مقطع کالج فنی حرفه ای به زبان انگلیسی می باشد.
توجه: متقاضیان محترم توجه فرمایند که به دلیل مشکلات متعدد پیش آمده از سوی متقاضیان بورس، از سال ۱۳۹۵ مدارکی که جهت درخواست بورس تحصیلی به سفارت ارائه داده میشود حتی ترجمه های رسمی به هیچ عنوان عودت داده نخواهد شد. لذا فقط کپی ترجمه های رسمی را به سفارت ارائه نمایید.

بارگذاری در آسیا

دیدگاه بگذارید

avatar
سامان
مهمان

سلام,در رشته های علوم انسانی مثل حقوق و یا تاریخ آیا امکان دریافت بورس وجود دارد؟

مرجان
مهمان

سلام. آیا من یه چیز زو درست نفهمیدم باید تحصیلمون به زبان ژاپنی باشه؟!!! حتی در مقطع دکتری؟؟؟

رو ح اله
مهمان

مهلت ثبت نام تا چه زمانی میباشد؟

اکبر
مهمان

با عرض سلام خدمت دوستان. تمامی شرایط ذکر شده برای تحصیل در ژاپن را در مقطع کارشناسی ارشد رشته کنترل گرایش ابزار دقیق را ذکر کنید. لطفآ راهنمایی کنید.

محمد
مهمان

سلام
لینک دریافت فرمها برای تحصیل در ژاپن رو پیدا نم کنم لطف میکنید راهنمایی بفرمایین.

مهدی آزادی
مهمان

سلام و خسته نباشید
میخوام برای لاتاری ثبت نام کنم
اسم سایت و شماره کارت برای واریز وجهه رو میخواستم
ممنون

باران
مهمان

سلام خسته نباشین من رشته ام مهندسی الکترونیک هستش
برای گرفتن بورسیه و یا تحصیل در ژاپن زبان تحصیلی چیه؟اصلا باید به چ زبانی مسلط بود؟
وهزینه تحصیل در ژاپن از طریق بورس چقدر میشه کلا؟
ممنون میشم جواب بدین

مهدی
مهمان

سلام میخاستم بدونم برای کشور سوییس هم متونید کاری انجام دهید یا نه مبلغ اون چقدره وشرایط اونو لطفا بگید

مرضیه
مهمان

سلام راه ارتباطی با دانشجویان ایرانی در ژاپن وجود داره .لطف میکنید کمک کنید در این مورد خیلی وقته دارم میگردم اما کسی رو پیدا نکردم.ممنون

گواهی
مهمان

با سلام خدمت شما و پرسنل محترم و زحمتکش پارس مهاجر.من۴۰ سال سن دارم لیسانس شیمی کاربردی از دانشگاه آ زاد و ۱۱ سال سابقه بیمه میباشم همچنین دارای مدرک NDT فول لول ۲ از ASNT آمریکاو دارای ۲ فرزند ۱ ساله پسر و همسرم دارای مدرک لیسانس it دارای ۷سال سابقه بیمه و سن ۳۴ سال ‘لطفا بفرمائید آیا ما میتونیم با این شرایط اقامت کارو کجارو بگیریم? .باتشکر

wpDiscuz